واکسیناسیون زگیل تناسلی

واکسیناسیون زگیل تناسلی

واکسیناسیون زگیل تناسلی

فهرست عناوین این مقاله

ویروس hpv یا همان ویروس پاپیلومای انسانی یک ویروس شایعی است که می تواند بعدا منجر به انواعی از سرطان در طی زندگی شود ، کودکان را می توان با واکسیناسیون زگیل تناسلی به موقع این بیماری در سن11 – 12 سالگی در مقابل سرطان های آینده محافظت نمود.

کودکان و اچ پی وی-وبسایت دکتر قاضی

 

عفونت های اچ پی وی شایع هستند

یش از 90% مردان و 80% زنانی که فعال جنسی هستند در طول زندگی به HPV مبتلا می‌شوند

ویروس hpv می تواند از طریق تماس جنسی و غیرجنسی با افرادی که ممکن است حتی نشانه ای از این بیماری را نداشته باشند (و مبتلا باشد) انتقال یابد.
حدود 90% زگیل های تناسلی ناشی از پاپیلوما ویروس های تیپ 6 و 11 می‌باشند که جزء ویروس های کم خطر هستند.

 

انواعی از عفونت های بیماری hpv میتوانند منجر به سرطان شوند

اغلب ویروس های اچ پی وی یا باعث بروز زگیل شده و یا گاها در فرد حتی زگیل واضحی هم ایجاد نمیکنند. عموما خود به خود طی 2 سال از بدن پاک میشوند اما گاهی این عفونت طولانی تر شده و اکر ویروس از نوع پرخطر باشد، میتواند در آینده منجر به سرطان گردد

 

واکسیناسیون زگیل-وبسایت دکتر قاضی

 

انواع خاصی ازعفونت بیماری اچ پی وی منجر به سرطان های:

  1. دهانه رحم، واژن، لبیا در زنان
  2. سرطان الت در مردان
  3. سرطان مقعد در زنان و مردان
  4. سرطان های پشت حلق شامل قاعده زبان و لوزه ها در مردان و زنان می گردند

هر ساله در آمریکا بیش از 6 ملیون مورد جدید به HPV مبتلا شده که منجر به حدود 36 هزار مورد سرطان در مردان و زنان می شود

 

واکسن-وبسایت دکتر قاضی

 

واکسیناسیون زگیل تناسلی

کودکان بین 9 تا 15 سال تنها نیاز به 2 دوز واکسیناسیون دارند که دوز دوم با فاصله 6 تا 12 ماه از دوز اول تزریق میگردد

کودکانی که اولین دوز واکسن را قبل از سن 15 سالگی دریافت میکنند تنها نیاز به 2 دوز واکسیناسیون دارند.افرادی که بعد از سن 15 سالگی اولین واکسن را دریافت میکنند 3 دوز واکسیناسیون نیاز دارند. پس از انجام واکسیناسیون اچ پی وی در آمریکا طبق آمار، شیوع زگیل تناسلی 88% کاهش داشته و همچنین بروز سرطان رحم نیز 40% کمتر شده است.

سابقه پاپ اسمیر مثبت یا ابتلا به زگیل تناسلی از موارد منع مصرف واکسن نمی‌باشند اما معمولا ایمنی زایی کمتری نسبت به فردی که مبتلا نشده ایجاد میشود

واکسن اگر در سنی تزریق شود که  قبل از درمعرض قرار گرفتن فرد به ویروس اچ پی وی باشد اثر بخشی بهتری برای پیشگیری از سرطان در آینده خواهد داشت. کودکانی که در سن 11- 12 سالگی واکسن  اچ پی وی دریافت میکنند، دوز دوم را باید 6 -12 ماه بعد دریافت کنند. طبق پروتکل بعضی کشورها واکسیناسیون اچ پی وی می تواند در سن 9 سالگی نیز آغاز شود.

واکسن گارداسیل چهارتایی در مقابل تیپ های 6، 11، 16 و 18 ایمنی ایجاد میکند. تمام واکسن های موجود در بازار حداقل در مقابل ویروس تیپ 16 و 18 که باعث ریسک بیشتر سرطان رحم میگردند ایمنی ایجاد میکنند. حتی پس از دریافت دوز های کامل واکسن گاردسیل شانس ابتلا به زگیل وجود دارد و ده درصد زگیل های تناسلی توسط این واکسن پوشش داده نمی شوند ( ناشی از ابتلا به ویروس هایی که خارج از محدوده ی این چهار تیپ اند).

واکسیناسیون-وبسایت دکتر قاضی

 

برآورد می شود که واکسن اچ پی وی 70% شانس سرطان رحم، 80% سرطان مقعد، 60% سرطان واژن و 90% شانس ابتلا به سرطان های حلق را کاهش میدهد.

واکسن چهار گانه در مقابل بروز زگیل های تیپ 6 و 11 نیز ایمنی ایجاد میکند که تیپ 6 و 11 شایعترین ویروس هایی هستند که زگیل را در جامعه انتشار می دهند.

لازم به ذکر است که واکسیناسیون برای پیشگیری از سایر بیماری های منتقله از راه جنسی ( مانند سوزاک و کلامیدیا و تیپ های دیگر HPV) نمی باشد و همچنین واکسن برای درمان زگیل تناسلی و یا سرطان رحم کاربردی ندارد.

واکسیناسیون کامل hpv عموما ماندگاری بین 5 تا 10 سال در بدن دارد و طبق مطالعات حال حاضر نیاز به دوز بوستر بعد از 10 سال در افراد نمیباشد.

واکسیناسیون زگیل-نحوه-وبسایت دکتر قاضی

واکسیناسینون زگیل افراد بالای 15 سال

هر فردی زیر سن 26 سال اگر واکسن اچ پی وی را دریافت نکرده است بهتر است واکسیناسیون به صورت کامل برایش انجام شود. واکسیناسیون اچ پی وی برای افراد بالاتر از سن 26 سال عموما توصیه نمی شود مگر در موارد خاص.

زنان بین سن 26 تا 45 سال اگر در معرض ابتلا به ویروس اچ پی وی سرطان زا میباشند ( تیپ 16 و تیپ 18 ) و واکسینه نشده اند، بهتر است با پزشک خود در رابطه با دریافت واکسن موضوع را در میان بگذارند.

 

 عوارض احتمالی واکسیناسیون زگیل تناسلی

مانند هرگونه دارو و یا واکسنی، واکسن اچ پی وی هم می تواند عوارضی داشته باشد. شایع ترین عوارض خفیف هستند و شامل :

  1. درد، قرمزی و تورم در بازو
  2. سرگیجه یا غش کردن
  3. تهوع
  4. سر درد می باشد.

قاعدتا مزایای واکسیناسیون ویروس hpv بسیار بیشتر از عوارض آن است .

 

واکسیناسیون مردان

واکسیناسیون مردان تنها در چند کشور محدود انجام می گیرد.در مردان واکسن زگیل می تواند شانس پیش بدخیمی را در زگیل ها کم کند.

با توجه به اینکه شیوع سرطان مقعد و آلت تناسلی بسیار بسیار کمتر از سرطان رحم می باشد. در بسیاری از کشور ها واکسیناسون مردان مقرون به صرفه نمی باشد.هر چند در همین کشور ها در افراد همجنس باز واکسیناسیون مردان امری معقول است .

 

موارد منع مصرف واکسن

اگرچه واکسیناسیون خطر مرگ و میر ناشی از سرطان رحم را تا 70% کاهش داده است اما بعضی از افراد کاندید مناسبی برای دریافت واکسن نیستند از جمله :

  1. افراد با سابقه حساسیت به مخمر ها
  2. افرادی که مبتلا به بیماری های جسمی شدید می باشند که این افراد بهتر است واکسیناسیون را تا بهبود کامل به تعویق بیاندازند.

 

واکسیناسیون در بارداری-وبسایت دکتر قاضی

 

واکسیناسیون زگیل و حاملگی

در حال حاضر با توجه به نبود مطالعات کافی در مورد بی خطر بودن واکسیناسیون در زمان بارداری، بهتر است این واکسیناسیون تا بعد از زایمان به تعویق بیافتد.  اگر چه درافرادی که در زمان حاملگی این واکسن را دریافت کرده اند مشکلی رویت نشده اما اگر در حین واکسیناسیون مشخص شود فرد باردار است بهتر است دوز بعدی به بعد از پایان حاملگی معوق گردد. واکسن زگیل پس از زایمان، روی نوزاد شیرخوار تاثیری ندارد.

آدرس مطب: مشهد، آزادشهر، چهارراه میلاد به سمت میدان استقلال، جنب بانک رفاه
شماره تماس: ۰۹۳۹۷۸۰۵۹۰۲ | شنبه تا چهارشنبه از ساعت 10 الی 14 و 17 الی 21

جهت نوبت دهی آنلاین از طریق راه های زیر اقدام فرمایید
پست های مرتبط
5 2 رای ها
امتیاز مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
(اختیاری - نمایش داده نمی شود)
(اختیاری - نمایش داده نمی شود)
2 پرسش و پاسخ
بازخورد داخلی
دیدن همه دیدگاه ها
ناشناس

عرض ادب آقای دکتر،
آیا در صورتی که زوجین از سلامتی یکدیگر بواسطه آزمایش مطمئن باشند، واکسیناسیون انجام شده باشد و بیش از ۶ ماه است که صرفا با هم رابطه دارن لازمه که هنگام رابطه اورال از محافظ جنسی و کاندوم استفاده بشه؟

2
0
فکر شما را دوست دارم ، لطفا نظر دهیدx
اینستاگرام تلگرام تماس در ساعات کاری