عمل وازکتومی مشهد 

عمل وازکتومی در مشهد؛ عوارض، هزینه و روش انجام

فهرست مطالب

عمل وازکتومی یک عمل جراحی برای مردان است که جهت پیشگیری از بارداری انجام می شود معمولا عمل وازکتومی در مشهد در مطب یک پزشک اورولوژیست (متخصص مجاری ادراری و سیستم تناسلی مردانه) صورت خواهد گرفت. آیا این عمل عوارض دارد؟ آیا می تواند بر زندگی جنسی فرد تاثیرگذار باشد؟ هزینه عمل وازکتومی مشهد چقدر است؟… در این مقاله به بررسی هر آنچه که باید درباره این عمل بدانید می پردازیم و به این سوالات پاسخ میدهیم.

 

کلینیک تخصصی دکتر مهدی قاضی، آماده ارائه کلیه اقدامات لازم جهت تشخیص و درمان بیماری‌های دستگاه تناسلی آقایان  به ویژه عمل تنگی مجرا، واریکوسل، زگیل تناسلی و وازکتومی در مشهد می باشد.
جهت مشاوره و دریافت نوبت دکمه تماس را لمس کنید.

مشهد، آزادشهر، چهارراه میلاد به سمت میدان استقلال، جنب بانک رفاه (مطب در طبقه اول واقع شده)

تلفن تماس: 09397805902

ساعات حضور: 14:00-11:00 / 21:00-17:00
ایام حضور: شنبه تا چهارشنبه (به جز تعطیلات رسمی)

 

عمل وازکتومی چیست؟

عمل وازکتومی یک روش دائمی پیشگیری از بارداری برای مردان است. در این روش لوله های بیضه برش داده ،قطع شده و گره زده خواهند شد و در نتیجه نطفه ی مرد نمی تواند از آلت خارج شود.
این جراحی برای افرادی مناسب است که فرزند کافی دارند و برای همیشه مطمئن هستند که در آینده پشیمان نخواهند شد.در غیر اینصورت زوج ها بهتر است به جای روش های دائمی به روش های جلوگیری موقت فکر کنند. اگر شما و همسر شما به دنبال روش دائمی برای پیش گیری از بارداری هستید عمل وازکتومی یک انتخاب مناسب خواهد بود که در ادامه میزان موفقیت آن در پیشگیری از بارداری توضیح داده ایم.

 

وازکتومی در مشهد

 

 

برای انجام عمل وازکتومی چه شرایطی لازم است؟

ابتدا خود فرد با همراهی همسرش باید تصمیم بگیرد که وازکتومی می تواند یک انتخاب مناسب برای آنها باشد یا خیر. تصمیم انجام عمل وازکتومی، یک تصمیم جدی است. آنها باید مدت زمان زیادی را برای فکر کردن به این تصمیم بگذارند. عمل وازکتومی می‌تواند یک روش مناسب برای فرد باشد اگر:

  • اطمینان دارند که تمایلی برای فرزند بیشتر ندارند.
  • همسر فرد به دلایل جسمی نمی تواند باردار شود.
  • فرد و یا همسر وی مبتلا به بیماری‌های ژنتیکی هستند که نمی خواهند فرزند بیشتری داشته باشند.

 

از طرف دیگر عمل وازکتومی انتخاب درستی برای فرد نخواهد بود اگر:

  • فرد و یا همسر وی هنوز مطمئن نیست که تمایلی به فرزند دارد یا خیر.
  • اگر فرد به دنبال روش های موقت پیشگیری از بارداری باشد.

 

عمل وازکتومی مردان چگونه انجام می شود؟

همانطور که گفته شد عمل وازکتومی معمولا در مطب یک پزشک اورولوژیست (متخصص مجاری ادراری و سیستم تناسلی مردانه) صورت می گیرد. ابتدا جراح مطمئن می شود که بیمار عمل وازکتومی ،فواید و مضرات آن را متوجه شده است. طبق قوانین ایران رضایت کتبی همسر الزامی نیست اما بهتر است مرد همسر خویش را در جریان این موضوع بگذارد و رضایت شفاهی ایشان را جلب نماید. پزشکان عموما این جراحی را روی افراد مجرد یا زیر 30 سال انجام نخواهند داد.
بعد از معاینات با روش استریل، سوزن ظریف بی حسی به داخل پوست در قسمت جلوی بیضه تزریق می شود. جراح عمل را شروع می کند و در طی عمل درد وجود ندارد ، هرچند که فرد ممکن است کمی احساس فشار را روی بیضه ها تجربه کند.

 

انواع روشهای جراحی عمل وازکتومی در مشهد

عمل وازکتومی با دو روش انجام می شود که این عمل در هر دو روش با بی حسی موضعی و بدون نیاز به بیهوشی انجام می پذیرد.
1- روش قدیمی : در این روش برای دستیابی به لوله های وابران اسپرم از برش های 1 تا 2 سانتی متری بر روی پوست بیضه استفاده می گردید. در بعضی مراکز توسط بعضی از پزشکان از الکتروکوتر کردن بافت لوله (سوزاندن بافت لوله) بجای گره زدن انتهای لوله ها استفاده می شود که در این روش احتمال عوارض نسبت به روش گره زدن انتهای لوله ها بیشتر است.

2- روش جدید (بدون تیغ جراحی) : در روش های نوین از تیغ جراحی به ندرت استفاده می شود. از طریق ایجاد سوراخ کوچکی روی پوست بیضه، لوله های وابران اسپرم در هر طرف خارج شده و جراح دو طرف آن لوله را گره زده و وسط آن را قطع می کند و دوباره این لوله را به داخل پوست بیضه باز می گرداند.

در این روش عموما پوست بخیه زده نمی شود تا اجازه خروج مایعات و خونریزی های مختصر از طریق این سوراخ داده شود. عموما این سوراخ کوچک روی پوست بیضه بعد از گذشت 3 تا 4 روز خود به خود بسته می شود. این روش عموما بین ۱۵ تا ۳۰ دقیقه طول خواهد کشید. در این تصویر مراحل عمل جراحی نشان داده شده است.

 

جراحی وازکتومی

 

میزان موفقیت عمل وازکتومی در پیشگیری از بارداری چقدر است؟

در یک در صد از افرادی که عمل وازکتومی انجام میدهند ممکن است این عمل موفقیت آمیز نباشد. به این دلیل که در موارد نادری، انتهای لوله ها بعد از عمل مجددا به یکدیگر اصطلاحا جوش می خورند و لوله مجددا باز می شود ( احتمال آن یک نفر در دوهزار نفر است یعنی در هر 10.000 زوج ، تنها 15 تا 20 زوج بارداری را تجربه خواهند کرد). اگر اسپرم زنده در مایع منی پس از ۷ ماه از وازکتومی وجود داشت، یعنی وازکتومی موفق نبوده و احتمالا نیاز به تکرار عمل وجود دارد .بنابراین بهتر است آزمایش اسپرم انجام شود.

عمل وازکتومی

عمل وازکتومی بر زندگی جنسی فرد چه تاثیری می گذارد؟

پس از عمل، توانایی در رابطه جنسی تحت تاثیر قرار نمیگیرد، هورمون ها تغییری نمی کنند و در نعوظ و کیفیت رابطه ی جنسی فرد تغییری ایجاد نخواهد شد. تنها تفاوت نسبت به قبل این است که فرد علی رغم رابطه، قابلیت باردار کردن را نخواهد داشت. میزان حجم مایع منی نیز بعد از وازکتومی عموما مثل قبل است ، هرچند ممکن است حجم مایع نسبت به قبل از عمل کمی کاهش پیدا کند.

بیضه ها بدون تغییر هنوز اسپرم تولید می کنند ، اما اسپرم ها خارج نشده و در لوله ها توسط بدن جذب خواهند شد . عقیم شدن کامل و عدم وجود نطفه در مایع منی حداقل ۳ ماه بعد از انجام وازکتومی رخ میدهد.

 

دستورات پس از عمل وازکتومی چیست؟

بیمار بعد از 10 تا 15 دقیقه پس از عمل وازکتومی آماده برای رفتن به منزل خواهد بود و بهتر است یک نفر همراه بزرگسال او را همراهی کند. لازم است بعد از عمل وازکتومی فرد با وسایل نقلیه عمومی مثل اتوبوس به منزل نرود و از رانندگی کردن تا ۲۴ ساعت بعد از عمل پرهیز کند. بعد از عمل وازکتومی بهتر است بیمار از لباس زیر تنگ استفاده کند زیرا باعث کاهش کبودی یا خونریزی اتفاقی می شود. بطور خلاصه نکات مهمی که پس از عمل وازکتومی باید رعایت شود:

  • استفاده از شورت تنگ یا ساپورت بیضه، روز و شب برای حداقل ۷۲ ساعت
  • استحمام بعد از 48 ساعت
  • کارهای روزمره را از یک تا دو روز بعد شروع شود اما از بلند کردن اجسام سنگین در ۵ روز اول خودداری شود.
  • اگر شغل فرد سنگین یا مستلزم رانندگی زیاد است باید حداقل 5 روز برای شروع رانندگی یا کار سنگین صبر نمایند.
  • شروع فعالیت ورزشی بهتر است دو هفته بعد از عمل وازکتومی صورت گیرد.
  • رابطه ی جنسی لازم است تا یک هفته به تاخیر افتد.
  • بعد از عمل وازکتومی یک زخم کوچک در بیضه وجود دارد که لازم است به مدت چند روز، بصورت روزانه پانسمان آن تعویض گردد.

 

اینستاگرام دکتر مهدی قاضی

 

آیا می توان عمل وازکتومی مردان را بازگردانی کرد؟

وازکتومی قابل بازگشت است اما بهتر است تصور کنید که این روش دائمی است و برگشت وازکتومی اغلب ناموفق خواهد بود اما انتخاب های دیگری هم وجود دارد. از آنجا که زندگی افراد در طی زمان تغییر می‌کند، ممکن است لازم باشد این عقیم سازی مجدد باز گردانده شود. در صورتی که فرد بخواهد لوله های بیضه را باز کند، می تواند برای باز کردن آن به متخصص اورولوژی مراجعه کند. باز کردن لوله های بیضه بر خلاف بستن آن کار راحتی نیست چهار تا شش ساعت ممکن است زمان ببرد و بسیار روش سختی است.

بیشتر بدانید >>   شب ادراری و علت آن

هیچ پزشکی نمی تواند ضمانت کند که بعد از باز کردن لوله ها، بارداری اتفاق بیفتد به این دلیل که قطر داخلی لوله ها کم است بنابراین وقتی دو لوله مجددا به هم وصل می شوند، بعد از مدتی محل اتصال مسدود شده و فرد نمی تواند مجددا بارور گردد. لذا لازم است تصمیم شما جهت انجام عمل وازکتومی جدی و از روی تفکر باشد. شایان ذکر است مردانی که قبل از سن 40 سالگی وازکتومی می کنند بیشترین احتمال پشیمانی در آینده را خواهند داشت.

 

آیا عمل وازکتومی مردان عارضه دارد؟

در صورتی که عمل وازکتومی توسط یک متخصص با تجربه انجام شود عوارض بسیار نادری خواهد داشت. عوارض عمومی مانند خونریزی یا عفونت در هر گونه عمل جراحی محتمل است. عوارض شایعی که بعد از عمل وازکتومی ممکن است اتفاق بیافتد عبارت اند از :

  1. حدودا بعد از دو ساعت، مقداری درد آن هم زمانی که بی حسی موضعی اثرش از بین می رود وجود دارد. جهت کاهش درد، معمولا توصیه به خوردن استامینوفن یا پروفن می شود. طی روزهای بعد، درد مختصری برای تقریبا سه تا پنج روز وجود خواهد داشت و در روزهای اول برای کاهش درد هرگز آسپرین نباید مصرف شود.
  2. بعضی از مردان طی ۴ تا ۶ ماه اول احساس پری در بیضه ها دارند که فرایندی طبیعی است. در موارد نادری ممکن است فرد دچار درد مزمن در بیضه گردد که مربوط به التهاب محل جراحی می باشد و در صورت التهاب درمان خواهد شد.
  3. احتمال کبودی یا عفونت بعد از وازکتومی وجود دارد. اگر هرگونه قرمزی پوست،گرمی، تورم، ترشح از محل زخم بیضه ها یا حساسیت شدید در لمس وجود داشت لازم است به پزشک اطلاع دهید.
  4. خونریزی در زیر پوست که منجر به تورم و کبودی دردناک خواهد شد.
  5. ممکن است مقداری خون در مایع منی در اولین انزال بعد از وازکتومی مشاهده گردد که طبیعی است. این خونریزی اگر متداوم بود لازم است به پزشک مراجعه شود.

 

تماس با ما

هزینه عمل وازکتومی مشهد 

هزینه وازکتومی در مشهد معمولاً شامل مشاوره اولیه، خود عمل وازکتومی، بی‌حسی و آنالیزهای مایع منی بعد از وازکتومی (معمولاً دو یا سه بار بعد از وازکتومی مایع منی بررسی می‌شود تا نبود اسپرم در آن به اثبات برسد) را پوشش می‌دهد.
سالها قبل در ایران به دلیل سیاستهای تنظیم جمعیت، عمل وازکتومی بصورت رایگان انجام می شد، اما امروز نه تنها رایگان نبوده بلکه در بیمارستانهای دولتی هم این عمل به ندرت انجام می پذیرد و همین امر باعث شده هزینه عمل وازکتومی افزایش یابد.
البته در صورت کسب مجوز وازکتومی از سیستم بهداشت و درمان، با هزینه کم در مراکز دولتی به انجام می‌رسد، اما الان این کار بسیار سخت شده است. وازکتومی تحت پوشش بیمه نبوده و هزینه آن آزاد و تواقفی است. هزینه عمل وازکتومی، به امکانات و لوازم مورد استفاده هنگام عمل، بستگی دارد همچنین با توجه به تخصصی بودن عمل، نیاز به انجام این عمل توسط متخصص می باشد، برای اطلاعات بیشتر با ما در ارتباط باشید .

کلینیک تخصصی دکتر مهدی قاضی، آماده ارائه کلیه اقدامات لازم جهت تشخیص و درمان بیماری‌های دستگاه تناسلی آقایان  به ویژه عمل تنگی مجرا، واریکوسل، زگیل تناسلی و وازکتومی در مشهد می باشد.
جهت مشاوره و دریافت نوبت دکمه تماس را لمس کنید.

مشهد، آزادشهر، چهارراه میلاد به سمت میدان استقلال، جنب بانک رفاه (مطب در طبقه اول واقع شده)

تلفن تماس: 09397805902

ساعات حضور: 14:00-11:00 / 21:00-17:00
ایام حضور: شنبه تا چهارشنبه (به جز تعطیلات رسمی)

جمع بندی

عمل وازکتومی مردان یک روش دائمی کنترل بارداری در مردان است؛ اما بعد از انجام وازکتومی در مشهد بهتر است تا زمانی که پزشک‌ با توجه به نتایج آزمایش اسپرم، تأیید نکرده است که هیچ اسپرمی در منی مرد وجود ندارد، از روش های کنترل بارداری مثل کاندوم همچنان استفاده کنید. ( حداقل سه ماه) عموما 15 تا 20 انزال باید صورت گیرد تا هیچ اسپرمی در منی فرد وجود نداشته باشد.
در آخر به 2 نکته درباره انجام این عمل می‌پردازیم. اولین نکته قابل‌ذکر اطمینان از تصمیم‌گیری است. قبل از انجام عمل وازکتومی خوب فکر کنید و از همسرتان مشورت بگیرید زیرا در بسیاری از موارد راه برگشتی وجود ندارد.
به‌عنوان نکته آخر نیز باید بگویم که وازکتومی فقط روشی برای کنترل ناباروری در مردان بوده و احتمال بچه دار شدن را از بین می برد. این عمل در برابر بیماری های مقاربتی مثل سوزاک , سفلیس , ایدز , زگیل تناسلی و ….هیچ گونه ایمنی و محافظتی ایجاد نمی کند.
برای پیشگیری از این بیماری ها لازم است روابط جنسی محافظت شده انجام شود .

سوالات رایج درباره عمل وازکتومی در مشهد

1. پس از وازکتومی چه زمانی دوباره می توانید رابطه جنسی داشته باشید؟

فرد میتواند طی چند روز اول بعد از عمل، پس از بهبود محل جراحی و زخم روابط جنسی را طبق قبل شروع نماید، که عموما پنج روز تا یک هفته بعد از جراحی می باشد.

2. عمل وازکتومی در مشهد بدون جراحی امکانپذیر است؟

بله، از طریق ایجاد سوراخ کوچکی روی پوست بیضه، لوله های وابران اسپرم در هر طرف خارج شده و جراح دو طرف آن لوله را گره زده و وسط آن را قطع می کند و دوباره این لوله را به داخل پوست بیضه باز می گرداند.

3. آیا امکان بارداری پس از وازکتومی وجود دارد؟

بعد از یک هفته می توان رابطه جنسی داشته باشید، اما حداقل تا سه ماه شانس باروری وجود دارد.

4. عمل وازکتومی برای مردان بهتر است یا بستن لوله ها در خانم ها؟

از نظر تکنیک جراحی وازکتومی روشی سهل تر است، زیرا برخلاف تیوبکتومی در خانمها، مستلزم بیهوشی عمومی نمی باشد. هزینه های انجام آن نیز عموما کمتر است. میزان موفقیت هر دو روش هرچند یکسانند. زوجها عموما وازکتومی را برای پیشگیری دایمی ارجح میدانند، مگر در مواردی که قرار است جراحی یا سزارین توسط متخصصین زنان بر روی خانم صورت گیرد که می توان حین همان جراحی در صورت صلاحدید متخصص مربوطه اقدام به بستن لوله های رحمی نیز کرد.

5. موفقیت عمل وازکتومی چه زمانی مشخص می شود؟

زمانی که مایع منی حاوی اسپرم نباشد. لازم است بعد از انجام وازکتومی عموما سه تا چهار ماه صبر نمایید. پس از آزمایش اسپرم انجام شود، در صورتی که پزشک تایید نمود، می‌توان روابط بدون محافظت را شروع کرد.

6. آیا بیماری های جنسی با عمل وازکتومی ارتباط دارند؟

عمل وازکتومی از فرد در برابر هیچ کدام از بیماریهای جنسی ازجمله ایدز محافطت نمی کند، فرد باز هم باید از کاندوم یا روش های دیگر پیشگیری جهت محافطت خود در برابر بیماریهای جنسی قابل انتقال استفاده نماید.

7. عمل وازکتومی چه ارتباطی با ایجاد سرطان پروستات دارد؟

تاکنون طبق تحقیقات گوناگون برروی جوامع بزرگ، هیچگونه ارتباطی بین بروز سرطان پروستات و وازکتومی تا به حال پیدا نشده است. در عمل هم آنچه اورولوژیست ها میبینند تایید کننده ی این نتایج است.

8. آیا وازکتومی باعث ایجاد درد در بیضه ها می شود؟

بعضی از مردان طی ۴ تا ۶ ماه اول احساس پری در بیضه ها دارند که فرایندی طبیعی است. در موارد نادری ممکن است فرد دچار درد مزمن در بیضه گردد که مربوط به التهاب محل جراحی می باشد و در صورت التهاب درمان خواهد شد.

3.4 5 رای ها
امتیاز مقاله
guest
(اختیاری - نمایش داده نمی شود)
(اختیاری - نمایش داده نمی شود)
9 پرسش و پاسخ
بازخورد داخلی
دیدن همه دیدگاه ها
ناشناس

من دیروز عمل وازکتومی انجام دادم از آقای دکتر مهدی قاضی سپاسگزارم …🌹

ناشناس

سلام. درد نداشت. یا الان اذیت نمیشی. من میترسم از درد.

ناشناس

من خیلی جست و جو کردم برای دکتر خوب که جراحیم کنند. اخر به اقای دکتر مهدی قاضی رسیدم. خیلی راضی کننده بودن و عملم به بهترین حالت ممکن انجام دادن.

ناشناس

من ۴ تا فرزند دارم و خیلی سختم بود، تصمیم گرفتم وازکتومی کنم.خیلی عالی بودن. و نوبت دهی ایشون خیلی منظم بود

ناشناس

همینطور بود که دوستام معرفی کردن.خیلی متین و با علم بودن.من ۲ ماه قبل وازکتومی کردم راضی بودم

ناشناس

من از شهرستان برای وازکتومی مراجعه کرده بودم توضیحات کامل دادند و عملم بدون درد و مشکل انجام دادند
الان تقریبا ۳ ماه گذشته و ازمایش دادم نطفه نداشتم
خیلی ممنون از لطفشون

ناشناس

برای وازکتومی پدرم مراجعه کردیم خیلی خوب و با حوصله انجام دادند درد و خونریزی نداشت و بعد از عمل بدون مشکل برگشتیم منزل
تشکر از لطفشون

ناشناس

سلام با تشکر از آقای دکتر عزیز.من ۵ روز پیش عمل وازکتومی انجام دادام اما هنوز بیضه هام درد میکنه و ورم داره میشه راهنماییم کنین سپاسگزارم

9
0
فکر شما را دوست دارم ، لطفا نظر دهیدx