فهرست عناوین این مقاله

آی‌یو‌آی

آی‌یو‌آی روش درمان ناباروری است که در آن اسپرم توسط متخصص زنان و تیم ناباروری به داخل رحم منتقل می‌شود و در آنجا با سلول تخم لقاح انجام می‌شود.

آی یو آی دکتر مهدی قاضی

موارد انجام:

علاوه بر ناباروری، بدلایل مختلفی ممکن است به عنوان یک روش درمانی نیز توصیه گردد:

۱-افرادی که قادر به رابطه جنسی نیستند، به طور مثال ناتوانی فیزیکی و یا مشکل روحی و روانی دارند.

۲-در افرادیکه بیماری خاصی دارند که باروری ایشان نیازمند روش‌های کمکی است، از جمله اگر یکی از زوجین مبتلا به بیماری ایدز باشد ( رابطه جنسی پرخطر بوده )، این روش به عنوان یک روش درمانی پس از شستشوی اسپرم‌ها و کاهش خطر انتقال ویروس ایدز برای باروری انجام می‌شود.

۳- اسپرم اهدایی، وقتی که مرد خودش اسپرم ندارد.

۴- ناباروری بدون علت مشخص در زوج‌های به ظاهر سالم

۵- اندومتریوز خفیف

۶- کاهش مختصر کیفیت اسپرم مرد

۷- اختلالات دهانه‌ی رحم، مانند وجود تنگی و اسکار یا غلیظ بودن ترشحات دهانه‌ی رحم

۸ – افراد مبتلا به آلرژی به مایع منی، زیرا در این روش مایع منی شستشو می‌شود و حساسیت‌زایی آن کاهش می‌یابد.

قبل از انجام این روش لازم است توانایی باروری مرد ابتدائا بررسی شود و همچنین همسر نیز از نظر اینکه کاندید مناسبی برای آی‌یو‌آی می‌باشد ارزیابی گردد .بطور مثال در خانم‌هایی که نیازمند انجام این روش هستند ابتدا از نظر باز بودن لوله‌های تخمدان (لوله‌های فالوپ ) بررسی انجام می‌گردد.

موارد عدم انجام:

تکنیک آی‌یو‌آی به صورت روتین به افراد ذیل حتی الامکان توصیه نمی‌گردد:

۱)ناباروری که علت آن نامشخص است

۲)کیفیت اسپرم مرد بسیار پایین است

۳)زنان مبتلا اندومتریوز

در موارد فوق تحقیقات نشان داده‌اند که روش آی‌یو‌آی شانس باروری را افزایش نمی‌دهد.

زمان انجام آی یو آی

آی یو آی به دو روش صورت می‌گیرد. یا در یک سیکل طبیعی انجام می‌شود و یا قبل از آن، روند تخمک گذاری در زن توسط تیم ناباروری تحریک می‌گردد . برای دستیابی به موفقیت‌های بیشتر لازم است تکنیک آی‌یو‌‌آی دقیقا بعد از تخمک گذاری انجام شود. تخمک گذاری معمولا بین ۱۲تا۱۶ روز قبل از دوره پریود بعدی اتفاق می‌افتد.در افرادیکه سیکل قاعدگی نامنظمی دارند این زمان ممکن است متفاوت باشد، در این موارد آزمایشات هورمونی زن می‌توانند جهت تعیین زمان تخمک گذاری کمک کننده باشند.

آی یو آی با تحریک تخمک گذاری:

آی یو آی - وبسایت دکتر مهدی قاضی

قبل از انجام این روش از داروهای محرک تخمک گذاری استفاده می‌شود. برای اینکار از سونوگرافی ترانس واژینال یا داخل واژن برای ارزیابی رشد تخمک‌ها استفاده می‌شود.به محض اینکه تخمک‌ها به مرحله بلوغ می‌رسند داروهای هورمونی داده می‌شود تا آزاد شدن تخمک‌ها را تحریک کنند.

در روزی که آی یو آی انجام می‌شود مایع منی مرد تحویل تیم ناباروری می‌شود ودر همان روز شسته شده، فیلتر می‌شود و اسپرم‌های مناسب جدا می‌شوند. وسیله‌ای به نام اسپکلوم به داخل واژن زن وارد شده تا مسیر را باز کند و از یک لوله نازک قابل انعطاف برای وارد کردن اسپرم به داخل رحم استفاده می‌شود تا مایع منی به داخل رحم انتقال یابد. عموما این روش بدون درد است، هرچند تعدادی از زنان ممکن است انقباضات خفیف شکمی را تجربه کنند.انجام این روش بیشتر از ده دقیقه طول نمی‌کشد و فرد می تواند بعد از یک استراحت کوتاه مدت به خانه برگردد .

شانس موفقیت: 

آی یو آی - وبسایت دکتر مهدی قاضی

به فاکتورهای مختلفی مرتبط است :

علت ناباروری

سن زن

کیفیت و تعداد اسپرم مرد ( اسپرم شسته شده شانس موفقیت بیشتری نسبت به منجمد شده دارد).

عوارض:

بعضی از زنان ممکن است انقباضات خفیف شکمی بعد از انتقال اسپرم را تجربه کنند، هرچند شانس اتفاقات ناگوار در این روش بسیار ناچیز است.

در کسانی که از روش تحریک تخمک گذاری استفاده می‌شود ممکن است تعداد کمی دچار سندرم تحریک بیش از اندازه تخمدان گردند و این پیامد دردسر‌ساز شود. در این افراد با مصرف داروهای هورمونی تخمدان‌ها بیش از اندازه بزرگ شده و با تحریک تخمک گذاری تخمک‌های متعددی رشد کرده و تخمک‌های زیادی ممکن است آزاد گردند. در افرادیکه تحت تحریک تخمک گذاری قبل آی یو آی قرار می‌گیرند شانس دوقلوزایی نیز افزایش می‌یابد که دوقلوزایی می‌تواند باعث خطر بیشتر در مادر و همچنین کودک باشد .

آدرس مطب: مشهد، آزادشهر، چهارراه میلاد به سمت میدان استقلال، جنب بانک رفاه
شماره تماس: ۰۹۳۹۷۸۰۵۹۰۲ | شنبه تا چهارشنبه از ساعت 10 الی 14 و 17 الی 21

جهت نوبت دهی آنلاین از طریق راه های زیر اقدام فرمایید
پست های مرتبط
5 1 رای
امتیاز مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
(اختیاری - نمایش داده نمی شود)
(اختیاری - نمایش داده نمی شود)
0 پرسش و پاسخ
بازخورد داخلی
دیدن همه دیدگاه ها
0
فکر شما را دوست دارم ، لطفا نظر دهیدx
اینستاگرام تلگرام تماس در ساعات کاری