لیکن پلان آلت تناسلی- وبسایت دکتر قاضی

لیکن پلان آلت تناسلی

فهرست مطالب

لیکن پلان آلت یک ضایعه خارش دار پوستی وغیر عفونی است که می تواند قسمتهای مختلفی از بدن را درگیر کند. نواحی شایع درگیر شامل موارد زیر می‌ باشند:

.۱ بازوها، پاها و شکم

۲داخل دهان

۳ ناخن ها و پوست سر

۴ ناحیه تناسلی خانم ها و آقایان

علت دقیق لیکن پلان به خوبی مشخص نیست هرچند این بیماری عفونی نبوده و وراثتی  نیز نمی‌باشد. این ضایعه مسری نیست و نمی تواند با تماس جنسی به پارتنر منتقل گردد. تشخیص لیکن پلان عموما توسط معاینه پزشک واخذ شرح حال است. .

لیکن پلان تناسلی- وبسایت دکتر قاضی

چه کسانی بیشتر درگیرلیکن پلان آلت می‌شوند؟

لیکن پلان حدودا یک یا دو درصد مردم دنیا را درگیر می‌کند و بعد از سن چهل سالگی شیوع آن بیشتر است. بروز آن دربین زنان و مردان مساوی است هرچند لیکن پلان دهانی در خانم ها شایع تر است. ۵۰ درصد موارد لیکن پلان شامل موارد داخل دهان می‌باشند.

 درمان

درمان قطعی برای لیکن پلان آلت وجود ندارد، هر چند درمان هایی وجود دارند که علام بیماری را تخفیف می‌دهند وزندگی روزمره ی فرد  را راحت تر می‌کنند، به طور مثال کرم های استروئید یا پمادهایی که باعث می‌شوند علایم تخفیف یابد و ضایعات تا حدودی کنترل شوند. اکثر موارد لیکن پلان طی ۶ تا ۹ ماه برطرف شده و به ندرت این ضایعه بیشتر از ۱۸ ماه طول می‌کشد هرچند لیکن پلان ناحیه تناسلی و داخل دهان می توانند مقاوم تر نیز باشند.

علل لیکن پلان

علت لیکن پلان به خوبی شناخته شده نیست هرچند این بیماری مرتبط با سیستم ایمنی می باشد. در بیماران با لیکن پلان سیستم ایمنی بیش ازحد فعال شده و مقادیر زیادی پروتئین تولید می‌کند که این پروتئین ها پوست را ملتهب می نمایند. درمواردی هم لیکن پلان به علت پاسخ سیستم ایمنی به داروهای خاصی ایجاد می‌شود. به طور مثال مصرف داروهای ضد مالاریا وتزریق طلا در آرتریت روما توييد  می‌توانند باعث ایجاد لیکن پلان گردند.

 درمان لیکن پلان

لیکن پلان آلت تناسلی- وبسایت دکتر قاضی

همان طور که گفته شد درمان قطعی برای این بیماری وجود ندارد و موارد خفیف لیکن پلان هم نیازی به درمان ندارند.اقدامات خود درمانی زیر میتواند کمک کننده باشد شامل:

عدم استفاده از صابون وشامپوهای تحریک کننده

استفاده از کرم های مرطوب کننده

پرهیز از الکل و غذاهای تند وادویه جات نیز شاید کمک کننده باشند.

زنان لازم است از پوشیدن لباسهای تنگ پرهیز کنند

کرم های استروئید

درمان با کرم های استروئید برای مدت کوتاه ( دوتا سه هفته)  میتواند ضایعه ی لیکن پلان را تا حد قابل توجهی تخفیف دهد. درمواردی که درمان موضی بخوبی جواب گو نیست پزشک میتواند ازقرص های کورتیکواسترئید هم استفاده کند.

آنتی هیستامین ها خارش ناشی از لیکن پلان راتخفیف می‌دهند

اشعه ی یووی درموارد شدید و مقاوم لیکن پلان توسط متخصصین پوست مورد استفاده قرارمی‌گیرد.

داروی آسیترتین نیز توسط متخصصین پوست در موارد بسیار شدید و مقاوم لیکن پلان برای بر طرف نمودن و کنترل علایم آزار دهنده  تجویز می‌گردد.

برای مطالعه مقالات بیشتر روی این لینک کلیک کنید

0 0 رای ها
امتیاز مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد داخلی
دیدن همه دیدگاه ها
0
فکر شما را دوست دارم ، لطفا نظر دهیدx