درمان زگیل تناسلی در مردان مشهد

درمان زگیل تناسلی مردان

فهرست مطالب

درمان زگیل تناسلی مردان روش های مختلفی وجود دارد. این بیماری رایج ترین عفونت ویروسی سرایت شونده جنسی است که از طریق سکس مقعدی، واژینال، تماس با سطوح آلوده و همچنین بندرت از طریق سکس دهانی قابل سرایت است. افراد وقتی به وجود این ویروس در بدن خود پی می برند که علائم ظاهری آن را در نواحی تناسلی مشاهده کنند.

بنابراین وجود هر زائده ای به معنی ابتلا به این بیماری نیست. برای تشخیص زگیل نیاز به انجام تست و آزمایش های مربوطه و همچنین مراجعه به متخصص اورولوژی است تا بهترین روش درمان برای بیمار انتخاب شود در این مقاله روشهای درمان زگیل تناسلی در مردان را توضیح داده ایم.

 

کلینیک تخصصی دکتر مهدی قاضی، آماده ارائه کلیه اقدامات لازم جهت تشخیص و درمان بیماری‌های دستگاه تناسلی آقایان  به ویژه عمل تنگی مجرا، واریکوسل، زگیل تناسلی و وازکتومی در مشهد می باشد.
جهت مشاوره و دریافت نوبت دکمه تماس را لمس کنید.

مشهد، آزادشهر، چهارراه میلاد به سمت میدان استقلال، جنب بانک رفاه (مطب در طبقه اول واقع شده)

تلفن تماس: 09397805902

ساعات حضور: 14:00-11:00 / 21:00-17:00
ایام حضور: شنبه تا چهارشنبه (به جز تعطیلات رسمی)

 

علائم زگیل تناسلی در مردان

اگر شما هرکدام از علائم زیر را دارید، لازم است به پزشک متخصص مراجعه کنید:

 • یک یا چند زائده و توده ی غیردردناک به رنگ های مختلف روشن یا تیره در اطراف واژن، آلت یا مقعد
 • احساس خارش یا خونریزی از مقعد
 • دیدن لکه ی خون در لباس زیر یا خونریزی انتهای ادرار
 • هر گونه انحراف دائم در جریان طبیعی ادرار
 • داشتن شریک جنسی که دارای زگیل تناسلی است، حتی اگر هیچ نشانه ای از زگیل نداشته باشید.

 

hpv

 

تشخیص زگیل تناسلی در مردان

پزشک معمولا با معاینه و نگاه کردن به این زائده ها  می تواند زگیل تناسلی را تشخیص دهد و تشخیص آن بر مبنای آشنایی وی با این ضایعات است. لازم است بدانید، بجز در موارد نادری عموما نیاز به آزمایش جهت تعیین خوش خیم یا بد خیم بودن نوع ویروس نیست، زیرا تعیین نوع ویروسی که زگیل ها را ایجاد کرده است و پیدا کردن تیپ های ۱۶ و ۱۸  نهایتا تاثیری روی نحوه ی درمان شما نخواهد گذاشت  اما زگیل های تیپ 16 و 18 در خانم ها اهمیت ویژه ای دارند. زیرا این دو نوع زگیل ریسک بالای سرطان زایی رحم را دارند لذا لازم است در این دو نوع ویروس پیگیری به صورت جدی تر صورت گیرد.

گاها در مواردی که تشخیص ضایعه کاملا برای پزشک محرز نیست، ضایعات بسیار کوچک هستند یا به طور مثال شک به بدخیمی وجود دارد، نمونه برداری از ضایعات هم قبل از برداشتن آنها لازم است.

طی ویزیت، پزشک شرح حال کاملی از شما خواهد گرفت و معمولا برای طرح شکل درمان در آینده و بررسی میزان خطر این بیماری برای آینده ی شما، از شما یا شریک جنسی تان سوالاتی راخواهد پرسید. سوالاتی پیرامون تعداد شریک جنسی، روش های انجام رابطه، علایم، سوابق بیماری و دارویی، مصرف سیگار و وضعیت روحی و روانی شما.

پزشک معمولا زائده های اطراف ناحیه ی تناسلی  و مقعد را (گاهی با استفاده از ذره بین) معاینه می کند و صرفا نشان دادن عکس ضایعه ممکن است موجب خطای تشخیصی گردد.‌

پزشک مناطق مبتلا، حتی داخل واژن و مقعد را ممکن است معاینه نماید. زیرا در موارد درگیری داخل مقعد یا مجرای ادراری ممکن است در آینده نیاز به انجام آندوسکوپی آن ناحیه هم باشد. برای اینکه شما از چه راهی به زگیل مبتلا شده اید و یا اینکه چه مدت عفونت را داشته اید ممکن است هیچوقت پاسخ قطعی پیدا نشود. عموما ابتلای شما به زگیل، طی 3 هفته تا 8 ماه قبل از پدیدار شدن آنها روی پوست می باشد.

 

زگیل تناسلی

 

آیا درمان صد در صد زگیل وجود دارد؟

این ویروس، در ۳۰ درصد مبتلایان به زگیل تناسلی، بدون درمان طی شش ماه و در ۹۵ درصد افراد طی ۲ سال خود به خود از بدن حذف می شود، بنابراین خیلی نگران نباشید! حتی با درمان مناسب و پیگیری کامل احتمال این وجود دارد که زگیل ها طی هفته ها یا ماه ها مجددا عود کنند و این امر به این علت اتفاق می افتد که حذف زگیل های تناسلی ضرورتأ به معنای پاک شدن از بدن نیست. بعضی از سلول های پوست یا واژن به ظاهر سالم میتوانند آلوده به ویروس باقی بمانند.

فرد برای اینکه بتواند به صورت دائم از شر این عفونت و ویروس که سلول را آلوده کرده رهایی یابد متاسفانه درمان موثری وجود ندارد. اکثر افراد با استفاده از سیستم ایمنی بدن خود می توانند ویروس را طی 2 سال در بدن شان از بین ببرند.

 

روشهای درمان زگیل تناسلی مردان چیست؟

برای زگیل های کوچک و با تعداد کم از درمان های موضعی؛ کرم ها و لوسیون ها می توان استفاده کرد. برای زگیل های بزرگتر معمولا کرم و پماد پاسخ نمی دهد و از روش های فریز کردن، لیزر و الکتروسرجری برای آنها استفاده می شود. هرچند بروز بدخیمی علی الخصوص در مردان بسیار کم است ولی در مواردی که زگیل بدخیم می گردد نیازمند حذف آن با حاشیه و عمق مناسب می باشد. پزشک باید مطمئن شود که زگیل و بافت اطراف آن که بدخیم شده است به طور کامل از بدن حذف گردیده است.

1- درمان موضعی؛ لوسیون یا کرم : شما معمولا می توانید خودتان این کرم و لوسیون ها را بر روی زگیل تناسلی بمالید، اما در مواردی که زگیل ها تیره رنگ اند و قوام سختی دارند ممکن است چند هفته و حتی چند ماه درمان طول بکشد. این نوع درمان ممکن است باعث درد، سوزش، تحریک یا سوختگی محل گردد، لذا قبل از شروع آن باید آموزش های لازم را دیده باشید. در مواردی که وسعت ناحیه ی درگیر بیشتر از ۴سانتی متر است، استفاده از این روش لزوما باید تحت نظر کادر پزشکی باشد که با این نحوه ی درمان آشناست. جهت موارد عود مکرر زگیل ها کرم هایی مانند ایمیکوئیمود می تواند توسط پزشک برای پیشگیری در آینده تجویز گردد.

درمان دارویی شامل کرم ها، مواد یا محلول هایی می شود که بیمار باید بر روی ضایعات زگیل مصرف کند. تمامی این درمان ها عمومأ یک یا چندین نوبت طی هفته برای چندین هفته ی متوالی استفاده می شوند تا زمان آنکه زگیل ها کامل از بین بروند .

پدوفیلین در درمان زگیل های تناسلی، باعث می شود که سلول های بافت زگیل را از بین ببرد. عمومأ این درمان توسط پزشک تجویز شده و فرد باید یک تا چهار ساعت بعد محلول پدوفیلین را از روی ضایعات بشوید. درمان عمومأ برای چهار تا شش هفته تکرار میگردد تا زمانی که زگیل ها حذف شوند. پدوفیلین در زمان بارداری استفاده نمی شود و می تواند عوارضی مانند التهاب پوستی خفیف تا حتی  زخم های پوستی عمیق ایجاد کند.

تری کلرو استیک اسید این درمان بصورت شایع به کار برده میشود و باید عموما توسط پزشک یا پرستار به خوبی به بیمار آموزش داده شود . فرد میتواند محلول را یک بار در هفته به مدت چهار تا شش هفته استفاده کند، یا تا زمانی که زگیل ها به خوبی پاک شوند. عوارض جانبی تری کلرو استیک اسید شامل درد و احساس سوزش می باشد.

ایمیکوییمود برای درمان زگیل های تناسلی ایمیکوییمود کرمی است که سیستم ایمنی را تحریک میکند تا بدن از شر زگیل تناسلی رها گردد. فرد نیازمند این است که کرم را عمومأ شب ها روی ضایعه بمالد و صبح روز بعد، پس از شش تا ده ساعت آن را با آب بشوید. کرم ایمیکوییمود عموما سه بار در هفته برای مدت چهار تا شش ماه متوالی استفاده میشود. مختصر قرمزی والتهاب عارضه ی  شایع ایمیکوییمود است. هرچند پدیدار شدن این عارضه به این معنی است که دارو به خوبی موثر بوده است.

اینترفرون ها درصورت تزریق به داخل ضایعه میتوانند خیلی موثر باشند. هرچند شکل ژل موضعی آن هم در بعضی کشور ها موجود است. عارضه ی شایع تزریق اینترفرون ها شامل علائم شبه سرما خوردگی، کاهش اشتها، خستگی و درد می باشد.

اینترفرون به عنوان درمان اول هیچوقت توصیه نمی گردد. در  شرایط خاصی که درمان های جراحی و دارویی به خوبی موفقیت آمیز نبوده است، اینترفرون میتواند برای حذف ضایعات نهایتا استفاده شود.

2- فریز کردن : یکی از درمان ها ی موفق و راحت در حذف زگیل هایی که قوام سختی ندارند فریز کردن می باشد. ممکن است پزشک شما پیشنهاد بدهد روش فریز کردن یا همان منجمد و سرما دادن را استفاده کنید. در نظر داشته باشید در بعضی افراد ممکن است این درمان موثر نباشد و بعضی زگیل ها باقی بمانند، علی الخصوص در زگیل های متعدد، چرا که فریز کردن در زگیل های با قوام سخت و متعدد تنها ۴۰ تا ۶۰ درصد موفق است. ممکن است به تکرار درمان یا استفاده از چند درمان همزمان در چندین زمان مختلف نیاز داشته باشید و این درمان ها شاید هفته ها و ماه ها طول بکشد .

بیشتر بدانید >>   هر آنچه باید در مورد زگیل تناسلی بدانید

 

فریز کردن

 

3- الکتروسرجری : درمان بعضی ضایعات با روش سوزاندن یا همان الکتروسرجری صورت می گیرد. در این روش پزشک ضایعات را که عموما تیره یا سخت هستند و ممکن است به کرایوتراپی و سایر روش ها جواب ندهند با الکتروکوتل و بی حسی موضعی حذف می کنند. این روش بخاری ایجاد می کند که در موارد بسیار نادری که در دنیا گزارش شده است که می تواند برای پزشک آلوده کننده باشد اما ریسک آن قابل توجه نیست. مزیت این روش این است که نسبت به روش های دیگر موثرتر بوده و پاکسازی ضایعات بخوبی در یک جلسه می تواند صورت بگیرد. به صورت سرپایی درمطب قابل انجام هستند. این درمان ها در زمانی استفاده می شوند که:

 1. زگیل ها پاسخ مناسبی به درمان های دارویی ندارند
 2. زگیل های ناحیه واژن  و مجرای ادرار یا مقعد
 3. درمان دارویی به تنهایی به علت درگیری وسیع منطقه کفایت نمی کند
 4. مناطقی که علاوه بر زگیل تغییرات پیش بدخیمی در آن دیده می شود

 کرایو تراپی  و الکتروسرجری  هردو عوارض جانبی مشابه ای دارند مانند التهاب پوست، احساس سوزش، تاول زدن و زخم شدن ناحیه.  هردوی این روشها عمومأ تحت بی حسی موضعی انجام می شوند.

 

4- حذف جراحی :عموما حذف جراحی ضایعات انجام نمی گردد مگر در موارد خاص که تحت بی حسی موضعی انجام می شود. به ندرت درمان جراحی می تواند باعث ایجاد درد، بافت اسکار و عفونت هم گردد.

5- لیزر: استفاده از انرژی اشعه لیزر برای تخریب بافت های زگیل است. این روش تحت بی حسی موضعی یا بی هوشی خفیف عمومی صورت می گیرد. عمومأ لیزر زگیل ها زمانی مورد استفاده قرار میگیرد که منطقه وسیعی از پوست درگیر است و خطرات آن شامل بجا گذاشتن بافت اسکار درد و یا تغییرات رنگدانه های پوست و به اصطلاح روشن شدن پوست می باشد.

6- واکسیناسیون: واکسیناسیون همگانی در کشورهای توسعه یافته به صورت رایگان در سنین کم ( نزدیک به نوجوانی) انجام می شود و هدف از آن کاهش میزان سرطان های تناسلی در جامعه است.
عموما واکسیناسیون تا قبل از سن 25 سالگی پایان می یابد اما بسته به شرایط بیمار ممکن است پزشک به افرادی مانند هم جنس بازان یا زنانی که شدیدا در معرض ابتلای ویروس هستند حتی تا سن ۴۵ سالگی هم این واکسن را توصیه نماید.

 

واکسیناسیون

واکسن HPV دو ظرفیتی، افراد را در مقابل انواع سرطان زای ویروس (عموما تیپ ۱۶ و ۱۸) مقاوم خواهد ساخت. امکان ابتلا به انواع غیر سرطان زای زگیل تناسلی پس از واکسیناسیون با واکسن گارداسیل چهار ظرفیتی هم هنوز وجود دارد، هرچند کمتر است. واکسیناسیون پس از بررسی افراد توسط پزشک عموما به خانم ها توصیه میشود، هرچند در مردانی که شریک های جنسی متعددی در طول زندگی دارند نیز بهتر است تجویز گردد.

معمولا پزشکان از الکتروسرجری، حذف جراحی و یا لیزر برای برداشت زگیل استفاده می کنند. در دو روش کرایوتراپی و الکتروسرجری میزان موفقیت ۱۰۰ درصد است.

 

نوع درمان زگیل تناسلی به چه عواملی بستگی دارد؟

زگیل ها ضرورتأ نیازمند درمان نیستند علی الخصوص اگر برای فرد آزار دهنده نباشند. پزشک ممکن است درمان زگیل های بزرگ را به بیمار توصیه کنند. بهترین راه برای درمان زگیل های تناسلی به موارد زیر بستگی دارد :

 1. تعداد زگیل ها
 2. محل زگیل ها
 3. سوابق بیماری از جمله بیماری های نقص سیستم ایمنی
 4. انتخاب و ترجیح بیمار و پزشک معالج

 

اینستاگرام دکتر مهدی قاضی

 

چگونه باید از بروز زگیل های پوستی شایع پیشگیری کرد؟

راه انتقال زگیل های تناسلی عموما روابط جنسی است. هر چند تماس با سطوح آلوده نیز می تواند سبب ابتلا گردد. استفاده از کاندوم خطر ابتلا به زگیل تناسلی را بسیار کاهش می دهد ولی به صفر نمی رساند. در مواردی که افراد از روش هایی مانند لیزر موهای زائد، تتو و انجام هر گونه جراحی بر روی ناحیه تناسلی و یا حتی باشگاه پرورش اندام استفاده می کنند لازم است مطمئن شوند که ابزارها بخوبی استریل شده اند و با پوست فرد آلوده در تماس نبوده اند.

 

آیا زگیل تناسلی مردان واگیردار است؟

ویر‌وس زگیل تناسلی حتی موقعی که هیچ گونه زگیل مشهودی وجود ندارد قابل سرایت است. بسیاری از افراد با داشتن ویروس، بدون وجود زگیل قابل رویت، می توانند این ویروس را به دیگران منتقل کنند. در نظر داشته باشید اگر شما مبتلا به زگیل تناسلی هستید شریک جنسی شما هم باید به پزشک خود مراجعه و مورد معاینه قرار گیرد زیرا ممکن است از وجود آن ناآگاه باشد.

از طریق بوسیدن ،استفاده از حوله، وسایل غذا خوری، لیوان و توالت مشترک انتقال ویروس تاکنون در دنیا گزارش نشده است. عموما شایع ترین راه ابتلای به آن تماس جنسی است، اما ممکن است در موارد نادری ازطریق دست آلوده، تیغ ریش تراشی و وسایل بسیار آلوده ی مرتبط با رابطه جنسی هم صورت گیرد.

 

چگونه می توان از انتقال ویروس زگیل تناسلی جلوگیری کرد؟

 • استفاده از کاندوم ؛ زمانیکه شما سکس مقعدی یا واژینال دارید زیرا ویروس اگر در پوست باشد، با پوشاندن سوراخ نوک مجرای ادراری با استفاده از کاندوم، می توانید تا حدی از انتقال آن جلوگیری کنید.
 • پرهیز از رابطه ی جنسی درطی درمان زگیل تناسلی و انجام واکسیناسیون.

بهترین دکتر زگیل تناسلی در مشهد

درمان زگیل تناسلی مردان توسط اورولوژیست ها صورت می گیرد. هرچند متخصصین پوست هم در زمینه درمان بیماری ابزار لازم را دارند. پیگیری عود بیماری، ابتلای پارتنر، پیگیری و درمان بیماری های عفونی که ممکن است از طریق تماس جنسی منتقل شده باشد در حیطه کار متخصص اورولوژیست می باشد.

دکتر مهدی قاضی، متخصص و جراح کلیه، مجاری ادراری و پروستات یکی بهترین از اعضای جامعه جراحان و انجمن ارولوژی مشهد هستند. همچنین ایشان عضو سازمان نظام پزشکی و کالج جراحان انگلستان بوده و دوره تکمیلی ارولوژی خود را در بریتانیا گذرانده اند. برای گرفتن نوبت و معاینه جهت تشخیص و درمان زگیل تناسلی با ما در ارتباط باشید.

 

کلینیک تخصصی دکتر مهدی قاضی، آماده ارائه کلیه اقدامات لازم جهت تشخیص و درمان بیماری‌های دستگاه تناسلی آقایان  به ویژه عمل تنگی مجرا، واریکوسل، زگیل تناسلی و وازکتومی در مشهد می باشد.
جهت مشاوره و دریافت نوبت دکمه تماس را لمس کنید.

مشهد، آزادشهر، چهارراه میلاد به سمت میدان استقلال، جنب بانک رفاه (مطب در طبقه اول واقع شده)

تلفن تماس: 09397805902

ساعات حضور: 14:00-11:00 / 21:00-17:00
ایام حضور: شنبه تا چهارشنبه (به جز تعطیلات رسمی)

 

بیشتر بدانید >> متخصص زگیل تناسلی کیست؟

 

تماس با ما

 

سوالات رایج درباره درمان زگیل تناسلی مردان

1- مدت زمان درمان زگیل تناسلی چقدر است؟

همانطور که گفته شد این ویروس از ابتدای ظهور در بدن معمولا در مدت زمان کمتر از 2 سال از بین می رود و عود نخواهد کرد. در 5 درصد از افراد ممکن است ویروس بیشتر از 2 سال ماندگار شود ( 3 یا 4 یا 5 سال) و در این سالها بیمار دچار عود زگیل تناسلی گردد. در مواردی که بیماری طول می کشد بسیار مهم است که فرد بداند نوع ویروس چگونه است؟ خطر آلوده کنندگی آن برای دیگران چقدر است؟ و چه مراقبت هایی را برای خود و اطرافیانش لازم است انجام دهد. لذا انجام آزمایش pcr hpv  و تعیین نمای ژنتیک آن در موارد طولانی ضروری است.

2 – آیا زگیل تناسلی خطرناک است؟

تقریبا تنها عامل سرطان دهانه رحم تیپ 16 و 18 این ویروس می باشد. علاوه بر سرطان زایی، گاهی فرد، مبتلا به درگیری وسیع و بزرگ زگیل های تناسلی می گردد به طوری که ناحیه مقعد، دهان یا ناحیه تناسلی ممکن است به طور وسیع دچار آلودگی و ایجاد زگیل گردد که برای فرد بسیار ناراحت کننده و مشمئز کننده خواهد بود. بنابراین ابتلا به زگیل های تناسلی برای خانم ها (به دلیل ایجاد سرطان های رحمی) خطرناک است و علاوه بر آن، ظاهر زشت ویروس نیز بسیار ناراحت کننده است. خوشبختانه شانس سرطان زایی این ویروس برای مردان بسیار کم و نادر می باشد.

3آیا بعد از درمان زگیل تناسلی می توان رابطه جنسی داشت؟

حتی با وجود زگیل های تناسلی رابطه جنسی امکان پذیر است. هرچند فرد باید این بیماری را با پارتنر خود درمیان بگذارد، مزایا و معایب ریسک ابتلا پارتنر باید سنجیده شود و در نهایت پارتنر است که تصمیم به ادامه رابطه جنسی می گیرد. کاندوم روش بسیار موثری برای پیشگیری از ابتلا به زگیل های تناسلی است. حتی درصورتی که پوست مبتلا باشد، کاندوم شانس ابتلا را بسیار کاهش می دهد. معمولا افرادی که 6 ماه عود زگیل تناسلی نداشته اند خطر انتقال بیماری در آنها حدودا به صفر می رسد.

 

3.6 5 رای ها
امتیاز مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
(اختیاری - نمایش داده نمی شود)
(اختیاری - نمایش داده نمی شود)
11 پرسش و پاسخ
بازخورد داخلی
دیدن همه دیدگاه ها
ناشناس

دوره واکسیناسیونش نسبتا طولانیه (6 ماه) تو این مدت نمیشه هیچ نوع رابطه جنسی داش؟

ناشناس

سلام آقای دکتر وقت بخیر یک چند ماهی هست روی آلت تناسلی دور ختنه گاه چند لکه سیاه کم رنگ به وجود اومد خدمت رسیدم چند پماد دادین ولی برطرف نشد گاهی سفیدک قسمت ختنه گاه به وجود میاد با کمی خارش همیشه نیست الان چند وقتی هست برآمدگی روی کلاهک به وجود اومد .

ناشناس

لیزر زگیل تناسلی انجام دادم واقعا کارشون محشربود

ناشناس

لیزر ک الکیه باید از ریشه بسوزونی ن لیزر

ناشناس

من چند وقتی بود درگیر این موضوع بودم. حقیقتا نمیدونستم باید کجا مراجعه کنم تا اینکه یکی از همکارام آدرس شمارو داد. ممنون ازتون اولا ک طول درمان کوتاه تر از چیزی بود ک تصور میکردم دوما برخورد شما خیلی فوق العاده بود. ممنون اقای دکتر بابت همه چی.

ناشناس

سلام. خداروشکر با مراجعه به شما خیلی زود درمان شدم.

ناشناس

سلام درسته که در صورت بارداری و زگیل تناسلی، جنین هم درگیر این مشکل میشه؟

ناشناس

من برای درمان زگیل تناسلی دکتر قاضی رو انتخاب کردم و راضی هستم از نتیجه.

11
0
فکر شما را دوست دارم ، لطفا نظر دهیدx